Charakteristika
Hepatitída je zápalové ochorenie pečene spojené s poškodením pečeňových buniek. Hepatitída môže byť vyvolaná vírusmi, baktériami, toxínmi, liečivami alebo alkoholom. Spôsobovať ju môžu aj autoimunitné procesy alebo metabolické poruchy. Najčastejšie sa v populácii vyskytujú hepatitídy vyvolané vírusmi, v súčasnosti v rámci tohto delenia rozlišujeme 5 foriem: A, B, C D a E. Každý typ má rozličný mechanizmus prenosu a rôzny dopad na ľudské zdravie. Kým hepatitídy A a E sa vo všeobecnosti vyliečia mierne a bez komplikácií, môžu viesť infekcie vírusom HBV, HCV a HDV ku chronickým priebehom. Niektoré formy hepatitídy sú veľmi nebezpečné a môžu spôsobovať cirhózu alebo rakovinu pečene.
Typy hepatitídy a formy prenosu:
- Hepatitída A (HAV) – prenáša sa fekálno-orálnou cestou (kontaminovaná voda, jedlo, nedostatočná hygiena). Neprechádza do chronickej hepatitídy. Zvyčajne má mierny priebeh, príznaky odznievajú samy od seba. Vzácne môže spôsobiť vážne pečeňové ochorenie. U starších ľudí má vážnejší priebeh a dlhšie trvanie.
- Hepatitída B (HBV)– prenáša sa krvou, pohlavným stykom, z matky na dieťa, zdieľaním injekčnej ihly. Väčšina nakazených sa infekcie zbaví a získa celoživotnú imunitu. Chronická infekcia zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny pečene.
- Hepatitída C (HCV)– prenáša sa hlavne krvou (intravenózne drogy, transfúzie pred rokom 1992) a kontaktom s nakazenou krvou. Až u 90 % nakazených ide o chronickú infekciu, pričom približne u tretiny pacientov sa časom vyvinie cirhóza pečene alebo rakovina pečene.
- Hepatitída D (HDV)– ide o tzv. neúplný vírus, čo znamená, že sa môže vyskytovať iba u ľudí s hepatitídou B. Ľudia nakazení vírusom hepatitídy B, u ktorých sa rozvinie hepatitída D, sú viac ohrození chronickou infekciou a ich choroba je zvyčajne závažnejšia. U veľkej časti pacientov s chronickou infekciou sa rozvinie cirhóza.
- Hepatitída E (HEV)– podobná hepatitíde A, vyskytuje sa najmä v oblastiach so zlou hygienou. Nákaza neprechádza do chronickej hepatitídy a nie je spojená s rakovinou pečene. U tehotných žien môže spôsobiť závažné pečeňové ochorenie a vážne zdravotné komplikácie.
Príznaky:
- Únava, slabosť
- Zožltnutie kože a očného bielka (žltačka)
- Bolesť v pravom hornom kvadrante brucha
- Strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie
- Tmavý moč, svetlá stolica
- Horúčka (pri akútnej forme)
Kedy navštíviť lekára
Lekára navštívte pri dlhodobom pocite únavy, zožltnutí kože alebo pretrvávajúcej nevoľnosti. Rovnako lekára vyhľadajte v prípade, ak u vás existuje vysoké riziko nákazy (zdieľanie injekčnej ihly, nechránený pohlavný styk a pod.)