Charakteristika
Pojem artritída pochádza je z gréckeho slova arthro (kĺb) a itis (zápal). Ide o chronické zápalové ochorenie kĺbov, ktoré spôsobuje bolesť, stuhnutosť a obmedzenú pohyblivosť. Existuje viacero typov artritídy, pričom najčastejšie sú osteoartritída a reumatoidná artritída. Osteoartróza spôsobuje rozpad chrupavky – tvrdého, klzkého tkaniva, ktoré pokrýva konce kostí, kde tvoria kĺb. Reumatoidná artritída je ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda kĺby, počnúc výstelkou kĺbov.
Kryštály kyseliny močovej, ktoré sa tvoria, keď je v krvi príliš veľa kyseliny močovej, môžu spôsobiť dnu. Infekcie alebo základné ochorenie, ako je psoriáza alebo lupus, môžu spôsobiť iné typy artritídy. Liečba sa líši v závislosti od typu artritídy. Hlavnými cieľmi liečby artritídy je zníženie príznakov a zlepšenie kvality života.
Pri artritíde je charakteristický zápal kĺbov, a to najmä kĺbov prstov rúk, nôh, kĺbov kolien a zápästí. Artritídu môžeme deliť na infekčnú a neinfekčnú, rovnako má aj iné formy:
- Neinfekčná artritída – zápal vzniká v dôsledku autoimunitných procesov, kedy imunitný systém napáda vlastné mäkké tkanivá, rovnako môže vzniknúť aj v dôsledku nadváhy, poranenie alebo dedičnosti.
- Infekčná artritída – zápaly kĺbov sú vyvolané baktériami streptokoka alebo vírusmi. Infekcia sa do kĺbu môže dostať pri poranení alebo krvnu cfestou.
Príznaky
- Bolesť kĺbov, ktorá sa zhoršuje pri pohybe alebo po dlhšom odpočinku
- Stuhnutosť, najmä ráno alebo po dlhom sedení
- Opuch a citlivosť kĺbov v dôsledku zápalu
- Červená a teplá koža nad postihnutým kĺbom
- Znížená pohyblivosť kĺbov a ich deformácia pri dlhodobom priebehu ochorenia
- Únava, chudnutie a horúčka pri autoimunitných formách artritídy
Rizikové faktory
- Rodinná anamnéza – niektoré typy artritídy sa vyskytujú v rodinách, takže je pravdepodobnejšie, že sa u vás vyvinie artritída, ak majú túto poruchu vaši rodičia alebo súrodenci
- Vek – rizikový faktor mnohých typov artritídy – vrátane osteoartritídy, reumatoidnej artritídy a dny
- Pohlavie – u žien je väčšia pravdepodobnosť vzniku reumatoidnej artritídy ako u mužov, zatiaľ čo dnu majú zväčša muži
- Predchádzajúce zranenie kĺbov – ľudia, ktorí si poranili kĺb, majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie artritída.
- Obezita – nadbytočné kilogramy zaťažujú kĺby, najmä kolená, boky a chrbticu. Ľudia s obezitou majú vyššie riziko vzniku artritídy.
Kedy navštíviť lekára
- Pri pretrvávajúcej bolesti kĺbov, ktorá ovplyvňuje každodenné aktivity
- Pri stuhnutosti kĺbov, ktorá trvá viac ako 30 minút po prebudení
- Ak sa u vás objavia opuchy a citlivosť kĺbov, najmä ak sú sprevádzané horúčkou
- Pri náhlych, prudkých bolestiach v kĺboch